

You’re still confusing net and gross there. Let’s say they spent $70 mil on marketing and distribution. $170+$70=$240 million in costs. Let’s also say they get 75% of box office sales. 410*.75=$307.5. 307.5-240 = $67.5. $67.5 million in profit. Again, they almost certainly made a profit, but not nearly as big of one as the $200 million you proposed.





It’s the bag for his gas mask.